خارپاشنه یا فاشئیت پلانتار

 خارپاشنه یا فاشئیت پلانتار

خار پاشنه يا فاشئيت پلنتار

خار پاشنه يا  به عبارتي بهتر ، فاشئيت پلنتار ، شايعترين علت درد پاشنه پا است  كه به علت آزردگي و التهاب  فاشيا ي كف پا رخ مي دهد و دردي عمقي و آزاردهنده  را در كف پا  نزديك پاشنه  ايجاد مي كند.

 

 

علائم و نشانه های خار پاشنه يافاشئيت پلنتار

فاشئيت پلنتار يا خار پاشنه خود را به صورت دردي آزاردهنده  ، سوراخ كننده و عمقي در قسمت داخلي كف پا نزديك به پاشنه  نشان مي دهد  كه صبحها بعد از برخاستن از خواب  شديدتر است و با كمي قدم زدن ، كاهش مي يابد و مجددا با ايستادن طولاني يا راه رفتن زياد، شدت مي يابد. پاشنه پا در لمس عمقي  دردناك و حساس است. در د پاشنه در صورت عدم درمان  باعث لنگش شده و راه رفتن طبيعي را تحت تاثير قرار خواهد داد. همين امر باعث وارد آمدن فشارهاي نامتعارف به  زانو ، مفصل ران و كمر مي شود كه مي تواند در اين نواحي درد ايجاد كند.

خار پاشنه
خارپاشنه

علل و عوامل خطر ساز خار پاشنه

فاشياي كف پا، بافت ضخيم و محكمي است كه از استخوان پاشنه  شروع مي شود و به انگشتان پا اتصال مي يابد. اين بافت ضخيم را مي توان همانند زه كمان در نظر گرفت كه قوس كف پا را حمايت مي كند. هر گاه فشارهاي وارد ه به اين ساختمان ، زياد باشد به تدريج باعث ايجاد پارگيهاي كوچكي در آن مي شود كه  در صورت ادامه يافتن  ، التهاب و درد  را باعث مي شود. عواملي كه احتمال ابتلا به فاشئيت پلنتار  را زياد مي كنند به قرار زيرند:

۱-سن : خار پاشنه در سنين ۴۰ تا ۶۰ سال بيشتر رخ مي دهد.

۲-انواع خاصي از ورزش : مانند دويدن در مسافتهاي طولاني ، باله  و.. كه  فشار زيادي را به پاشنه و بافتهاي اطراف آن وارد مي كنند.

۳-اختلالا ت مكانيكي پا : مانند صافي كف پا ، قوس زياد كف پا و حتي الگوي غلط راه رفتن  .

۴-چاقي

۵-مشاغلي كه مستلزم ايستادن يا راه رفتن طولاني هستند : مانند كارگران كارخانه ها ، معلمين و…  .

تشخيص خار پاشنه

تشخيص فاشئيت پلنتار يا خار پاشنه  با شرح حال و معاينه باليني است اما گاهي پزشكان از گرافي ساده ، ام آر آي و آزمايش خون براي رد كردن ساير عللي كه مي توانند علائم مشابه ايجاد كنند ،استفاده مي كنند.لازم به ذكر است كه مشاهده زائده استخواني يا به عبارتي خار پاشنه  در عكس پاشنه، با علائم بيماري رابطه اي ندارد و به كار بردن عنوان خار پاشنه براي اين بيماري چندان درست نيست ولي از آنجا كه به كار بردن اين عنوان ، رايج است در اين نوشتار نيز از آن استفاده شده است.

درمان خار پاشنه

۱-داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي : مانند ديكلوفناك و ناپروكسن

۲-فيزيوتراپي

۳- اسپلينت شبانه

۳-كفي

۴-تزريق كورتيكواستروئيد در پاشته پا: تكرار آن توصيه نمي شود چون مي تواند باعث پاره شدن  فاشياي كف پا  يا آب شدن چربي  پاشنه پا شود.

۵- شاك ويو تراپی: يكي از موثر ترين درمانها براي خار پاشنه شاک ویو تراپی است كه قادر است طي ۳ جلسه (ندرتا ۵ جلسه) و بدون استفاده از دارو خار پاشنه را درمان كند.

۶- جراحي:ندرتا در مواردي كه به ساير درمانها پاسخ ندهد و درد شديد باشد انجام مي شود.

 

 برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: